Sakorn Residence
I Chiang Mai, Nordthailand ligger dette budget hotel. (ca. 200 kr. inkl. morgenmad pr. overnatning).
Hotellet er beliggende 10 min. gang fra midtbyen, natmarked mm. Rigtig godt udgangspunkt for at opleve alt hvad Chiang Mai kan byde på, og samtidig have helt ro på sin base. Værelserne er store og flotte og med eget køleskab med gratis vand hver dag. Derudover havde vi privat balkon med udsigt udover poolen. Morgenmaden er simpel, men god, og frisklavet.
Lige om hjørnet ligger et vaskeri hvor man kan få vasket og strøget sin tøj til billige penge. Der er masser af restauranter og barer i området.
Personalet er rigtig gode til engelsk, og super behjælpelige med alt ligefra at få en billig taxa/tuk tuk til div. ture eller arrangementer. Hvis man beder dem om hjælp går der typisk ikke mere end 10 min og så har de arrangeret det 🙂
Jeg synes man får super meget for pengene, god service og vil varmt anbefale dette sted til andre.
Af facilliteter skal nævnes:
- Pool
- Fitness center
- Køleskab
- Gratis Wifi
- Bagage opbevaring
- Gratis morgenmad
- Restaurant
- Hjælp til guidet ture eller lokale spots